Najvažniji rezultati
Na sastanku na vrhu EU-a i zapadnog Balkana u Brdu kod Kranja, koje je organiziralo slovensko predsjedništvo Vijeća, okupili su se čelnici i čelnice:
- država članica EU-a i
- šest partnera sa zapadnog Balkana: Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Republike Sjeverne Makedonije i Kosova*.
Sastankom na vrhu predsjedao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel. EU su predstavljali predsjednik Michel i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
- Remarks by President Charles Michel after the EU-Western Balkans summit in Brdo pri Kranju, Slovenia
Na sastanku na vrhu čelnici i čelnici EU-a usvojili su izjavu koju su čelnici sa zapadnog Balkana potvrdili.
U izjavi se ponovno ističe nedvosmislena potpora EU-a europskoj perspektivi zapadnog Balkana. U njoj se navode inicijative za potporu povezivosti te zelenoj i digitalnoj tranziciji u regiji kao i obveze u području političke i sigurnosne suradnje.
Izjava uključuje i niz konkretnih ciljeva u korist zapadnog Balkana, uključujući:
- Gospodarski i investicijski plan vrijedan 30 milijardi eura
- obećanje o povećanju stope procijepljenosti protiv bolesti COVID-19
- način ostvarivanja nižih troškova roaminga
- program inovacija za zapadni Balkan
- akcijske planove za zelene trake i Prometnu zajednicu.
Europska perspektiva
Čelnici i čelnice ponovno su potvrdili svoju nedvosmislenu potporu europskoj perspektivi zapadnog Balkana, koja je od zajedničkog strateškog interesa te i dalje predstavlja zajednički strateški izbor.
EU je još jednom potvrdio svoju predanost procesu proširenja i povezanim donesenim odlukama, i to na osnovi vjerodostojnih reformi partnera, pravednih i strogih uvjeta te načela vlastitih zasluga.
Čelnici i čelnice EU-a podsjetili su i na važnost mogućnosti EU-a da održi i produbi svoj vlastiti razvoj, uz osiguravanje sposobnosti integracije novih članica.
Partneri sa zapadnog Balkana još su jednom istaknuli da se zauzimaju za europske vrijednosti i načela te provedbu nužnih reformi u interesu svojih građana i građanki.
Odgovor na COVID-19
Čelnici i čelnice podsjetili su da je zapadni Balkan, zahvaljujući svojem bliskom i učinkovitom partnerstvu s EU-om, bio izravno uključen u niz inicijativa EU-a za borbu protiv pandemije.
Čelnici i čelnice EU-a obvezali su se na dodatno poboljšanje pristupa partnerâ cjepivima te dijagnostičkim i terapeutskim sredstvima. Obvezali su da svim partnerima sa zapadnog Balkana pomognu da do kraja 2021. postignu stope procijepljenosti slične prosjeku EU-a.
EU i njegove države članice već su prije sastanka na vrhu za regiju osigurali 2,9 milijuna doza cjepiva, povrh zdravstvene i socioekonomske potpore u nezapamćenom iznosu od 3,3 milijarde eura.
- Tim Europa: dosad isplaćene 34 milijarde eura za borbu protiv bolesti COVID-19 u partnerskim zemljama (Europska komisija)
- Međunarodna solidarnost EU-a tijekom pandemije bolesti COVID-19 (osnovne informacije)
Gospodarski i investicijski plan vrijedan 30 milijardi eura
EU je glavni politički, gospodarski i trgovinski partner zapadnog Balkana. EU toj regiji pruža dosad nezabilježenu financijsku potporu, a tijekom sljedećih sedam godina za nju će mobilizirati približno 30 milijardi eura.
EU će osigurati bespovratna sredstva u iznosu od 9 milijardi eura u okviru deset vodećih ulagačkih inicijativa. Na taj se način gospodarskim i investicijskim planom nastoji:
- stimulirati dugoročan gospodarski oporavak
- ubrzati zelenu i digitalnu tranziciju
- poduprijeti regionalnu suradnju
- potaknuti približavanje EU-u.
Gospodarskim i investicijskim planom ujedno će se privući javna i privatna ulaganja, uz potporu jamstva za zapadni Balkan, kojim bi se moglo mobilizirati 20 milijardi eura.
- Infografika – EU: glavni trgovinski partner i ulagač za zapadni Balkan
- Informativan članak o gospodarskom i investicijskom planu za zapadni Balkan (Europska komisija)
- Komunikacija Komisije: Gospodarski i investicijski plan za zapadni Balkan (Europska komisija)
Zajednička odgovornost
Ulaganja u okviru gospodarskog i investicijskog plana trebala bi poslužiti kao pokretač pozitivnih promjena na zapadnom Balkanu. No to će biti održivo samo ako sve strane zajedno ulože napore.
Stoga je EU-ova potpora povezana s konkretnim napretkom u području vladavine prava, društveno-gospodarskih reformi i poštovanja europskih vrijednosti, pravila i standarda.
Povezivost, integracija, zelena i digitalna tranzicija
Gospodarski i investicijski plan bit će dopunjen nizom novih inicijativa za potporu zelenoj i digitalnoj tranziciji, regionalnoj integraciji, povezivosti te društvenom i gospodarskom oporavku.
Čelnici i čelnice pozdravili su dogovor o akcijskom planu za zeleni program, koji će biti ključni pokretač prijelaza na suvremena i ugljično neutralna gospodarstva koja su otporna na klimatske promjene i učinkovito iskorištavaju resurse.
EU će nastaviti podržavati uključivu regionalnu suradnju.
Čelnici i čelnice dogovorili su se da će pojačati napore za unapređivanje tržišne integracije zapadnog Balkana i jedinstvenog tržišta EU-a, uključujući SEPA-u (jedinstveno područje plaćanja u eurima).
Pozdravili su plan za roaming, kojim će se odrediti smjer za niže troškove roaminga između EU-a i zapadnog Balkana, nadovezujući se na režim besplatnog roaminga koji se u regiji primjenjuje od 21. srpnja.
Čelnici i čelnice izrazili su zadovoljstvo i konceptom zelenih traka između EU-a i zapadnog Balkana, čiji je cilj smanjenje vremena čekanja na granicama, kao i nedavno potvrđenim akcijskim planovima za Prometnu zajednicu za pametan promet i održivu povezivost.
Pokrenuli su i program inovacija za zapadni Balkan, s ciljem promicanja izvrsnosti i mogućnosti u području inovacija, istraživanja, obrazovanja, kulture, mladih i i sporta.
Politička i sigurnosna suradnja
Čelnici i čelnice EU-a napomenuli su da je zajedništvo s EU-om jasan znak strateške orijentacije partnera sa zapadnog Balkana. To bi se trebalo odraziti potpunim usuglašavanjem s vanjskopolitičkim stajalištima EU-a.
Još jednom naglašavamo naše očekivanje da će partneri, kao važan dio svojeg europskog puta, dodatno produbiti suradnju u području zajedničke vanjske i sigurnosne politike (ZVSP) te ostvariti konkretan i održiv napredak u smjeru potpunog usuglašavanja s vanjskopolitičkim stajalištima EU-a i djelovati u skladu s time, među ostalim kad je riječ o stajalištima u međunarodnim forumima.
Izjava iz Brda
Budući da su EU i zapadni Balkan suočeni s brojnim zajedničkim sigurnosnim izazovima, čelnici i čelnice dogovorili su se da će pojačati suradnju u pogledu:
- suzbijanja dezinformacija i drugih hibridnih prijetnji
- jačanja kibersigurnosti i kiberdiplomacije
- borbe protiv terorizma, radikalizacije i organiziranog kriminala
- borbe protiv pranja novca te trgovine ljudima i drogom
- odgovora na događaje u Afganistanu.
EU je također izrazio spremnost za jačanje potpore partnerima sa zapadnog Balkana u rješavanju migracijskih izazova. Naglasak bi trebao biti na poboljšanju sustavâ azila, hvatanju ukoštac s krijumčarenjem migranata i nezakonitim migracijama, postupcima vraćanja, upravljanju granicama, razmjeni informacija i kapacitetima za prihvat.
Redoviti sastanci na vrhu
Kako bi se odrazila važnost bliskih odnosa između EU-a i zapadnog Balkana, čelnici i čelnice odlučili su redovito održavati sastanke na vrhu EU-a i zapadnog Balkana, a sljedeći se sastanak planira za 2022.
Neformalni sastanak Europskog vijeća
Večer uoči sastanka na vrhu, 5. listopada predsjednik Michel pozvao će čelnike i čelnice EU-a na raspravu o ulozi EU-a u svijetu. Podsjetili su na to da je EU odlučan pobornik multilateralizma te da brani međunarodni poredak utemeljen na pravilima. Razgovarali su o sljedećim temama:
- suradnji sa saveznicima i partnerima istomišljenicima, posebno SAD-om i NATO-om
- jačanju otpornosti EU-a smanjenjem njegovih ključnih ovisnosti
- povećanju kapaciteta EU-a za autonomno djelovanje kao gospodarska sila te u području sigurnosti i obrane
- zalaganju za EU-ove vlastite interese, posebno s obzirom na Kinu koju smatraju konkurentom, partnerom i sustavnim suparnikom.
Osnovne informacije
Sastanak na vrhu održao se u okviru provedbe Strateškog programa Europskog Vijeća za razdoblje 2019. – 2024.
Odnosi EU-a i zapadnog Balkana
Odnosi EU-a s pojedinačnim partnerima sa zapadnog Balkana
- Informativni članak o Albaniji
- Informativni članak o Bosni i Hercegovini
- Informativni članak o Kosovu*
- Informativni članak o Crnoj Gori
- Informativni članak o Republici Sjevernoj Makedoniji
- Informativni članak o Srbiji
(Sve informativne članke sastavila je Europska komisija.)
Prethodni sastanci na vrhu
Zbog pandemije bolesti COVID-19 prošli sastanak na vrhu EU-a i zapadnog Balkana (2020.) održan je u virtualnom formatu. Organiziralo ga je hrvatsko predsjedništvo Vijeća.
Prethodni sastanak na vrhu čelnika EU-a i zapadnog Balkana, koji je održan uživo, organiziralo je bugarsko predsjedništvo Vijeća 2018. u Sofiji.
* Ovim se nazivom ne dovode u pitanje stajališta o statusu te je on u skladu s RVSUN-om 1244 (1999) i mišljenjem Međunarodnog suda o proglašenju neovisnosti Kosova.
Leave a Comment