U Neumu, Bosna i Hercegovina, 18. i 19. jula održana je Letnja akademija za mlade “Solidarnosti”. Tema skupa za mlade sindikalce iz bivše Jugoslavije je bila: “Digitalizacija, kultura i životna sredina”.
Izlaganje o digitalnoj transformaciji i njenom uticaju na radno okruženje imala je Bojana Bijelović Bosanac ispred Sekcije mladih SSSS, a na osnovu Brošure SSSS “Svet rada između vizije i mogućnosti”. Fenomen digitalizacije nosi pozitivne efekte na svet rada koje su svima vidljive, podrazumevane i dostupne, međutim nove generacije su često u opasnosti od nedovoljnog poznavanja uslova rada u digitalnoj sferi i za virtuelne poslodavce. Za neke operacije u npr. proizvodnji do sada je bilo potrebno više desetina radnika dok je sada dovoljan jedan koji upravlja mašinama. Na drugoj strani nesporni su benefiti od upravljanja procesom proizvodnje putem mašina, npr. zamena fizički najtežih i najrizičnijih poslova ili mogućnost prikupljanja podataka u proizvodnji kroz aplikacije i softvere.
Predstavnica Regionalne kancelarije za mlade – RYCO u BiH napravila je uvod u temu migracija mladih na Zapadnom Balkanu odnosno iseljavanju, kao i da li bi digitalizacija mogla smanjiti negativne efekte globalizacije, ukoliko je infrastruktura za rad povoljna i ovde.
Dr Marko Milenković sa Instituta društvenih nauka u Beogradu izlagao je na temu evropskih integracija i dugoročnih uticaja na društvo i životnu sredinu. Ukazao je na uticaj globalizacije na radne migracije, prenos troškova razvoja visokorazvijenih regiona na nerazvijene kao i visoke troškove zaštite životne sredine (samo za Srbiju u procesu pridruživanja EU procenjuju se na 10-ak milijardi evra). Razgovaralo se o dilemama kao što je: “Da li imamo pravo da osujećujemo rast drugih zarad očuvanja životne sredine? Da li smo spremni da snizimo svoj životni standard radi dobrobiti životne sredine i rasta standarda?”.
U izlaganju Stefana Aleksića iz kritičko-društvenog portala “Mašina” razgovaralo se i o porastu populizama u Evropi i kolapsu levog centra, i da li sindikalno organizovanje i aktivizam mogu usporiti pad socijalne Evrope. Aleksić je ukazao da automatizacija u nekim segmentima prvo zamenjuje najskuplji rad i to podobrazovanim grupama stanovništva (čak i dece u tekstilnoj industriji) kao i da neoliberalizam omogućava pojedincima sve veće prisvajanje profita a podržavljanje gubitaka.
Skupu su prisustvovali i sindikalci iz Nemačke, iz sindikata metalaca IGM, koji su dali doprinos u vidu razmene iskustava o vidovima sindikalnog organizovanja, sindikalne akcije i borbe, pitanjima o kojima pregovaraju sa poslodavcima, a posebno prekvalifikaciji radnika za čijim radom usled uvođenja automatizacije i robotizacije prestaje potreba, kao i borbi za očuvanje životne sredine i protiv ksenofobije i jačanja ekstremne desnice.
Na kraju Letnje akademije, kroz rad u grupama, mladi su pripremili teze za zajedničku deklaraciju “Mladi i rad u eri digitalizacije – izazov za sindikate”.
Izvor: sindikat.rs
Izveštaj
Izveštaj – Sindikalna akademija za mlade “Solidarnosti”: Digitalizacija, kultura i životna sredina - 180718-pv 858.28 KB 7 downloads
Izveštaj – Sindikalna akademija za mlade “Solidarnosti”: Digitalizacija, kultura...Report - Youth Union Academy "Solidarnost": Digitalisation, Culture and the Environment - EN 180718 342.91 KB 9 downloads
Report - Youth Union Academy "Solidarnost": Digitalisation, Culture and the...
Leave a Comment